Začíname s trenažérom na bicykel - na čo nezabudnúť

  Kategórie: Sportful, Cyklistika,
11. nov'24

Sezóna vonkajšieho jazdenia sa nám pomaličky končí a niektorí z nás presedláme opäť do sveta virtuálnej cyklistiky. Dnes sa v krátkosti pozrieme na to, na čo myslieť, keď s jazdením na trenažéri ešte len začíname. Aké vybavenie potrebujete? Ako si nastaviť optimálny tréningový plán? Čítajte ďalej a zistite viac.

Ako na trenazer 8

Výber trenažéra

Len v krátkosti nazrieme na prvú, základnú tému, a tou je výber trenažéra. Na trhu sú rôzne možnosti, pričom najjednoduchšie delenie je na tzv. “wheel on” trenažéry a “direct drive” trenažéry a valce. Z hľadiska inteligencie ich ešte rozdeľujeme na SMART a komunitne nazývané DUMB trenažéry. Každý z nich má svoje špecifiká. Najrozšírenejšie sú však direct drive smart trenažéry. Sú tichšie, jazdíme na nich bez zadného kolesa a ponúkajú širokú škálu funkcií a teda širokú škálu zábavy.

Ako na trenazer 2

Bicykel

Na jazdenie, aj keď vo virtuálnom svete, budeme potrebovať bicykel. Niektorí cyklisti majú na zimu a trenažér vyhradený samostatný bicykel, zatiaľ čo iní, ako napríklad ja, používajú svoj cestný karbónový bicykel aj na indoor tréningy. Mnohí sa obávajú osadiť svoj drahý karbónový bicykel do trenažéra, avšak pri správnej inštalácii sa naozaj nie je čoho obávať. Alternatívou sú SMART bicykle - bicykel a trenažér v jednom zariadení.

Ako na trenazer 5

Platforma

Po výbere trenažéra a bicykel je čas zvoliť si platformu na ktorej budeme jazdiť. Opäť máme na výber z veľkého množstva možností. Platených aj neplatených, arkádových či vyslovene len tréningových. Osobne jazdím na platforme ZWIFT, ktorá je zo všetkých najväčšia a aktuálne asi aj najobľúbenejšia. ZWIFT kombinuje jazdenie vo virtuálnom svete s tisíckami cyklistov z celého sveta, ponúka arkádový (herný) prvok v podobe vylepšovania svojej “garáže” a umožňuje trénovať podľa plánov alebo pretekať v oficiálnych aj neoficiálnych pretekoch.

Ako na trenazer 7

Oblečenie

Dôležitú rolu v tom, ako si budete virtuálne jazdenie užívať bude hrať aj oblečenie, ktoré si vyberiete. Jazdenie v interiéri je tepelne náročnejšie než jazdenie vonku, preto je dôležité obliecť sa ľahko a čo najpriedušnejšie. Moja osobná voľba sú letné cyklo ponožky (napr. Sportful SNAP), čo najtenšie cyklo nohavice (u mňa Sportful Classic Bibshorts), letný nátelník (Sportful 2ND Skin Mesh) a prípadne čo najtenší dres. Pri nohaviciach si treba uvedomiť jednu vec a to, že ich pri indoor cyklistike skôr “vysedíte”, preto volím základný model odlišný od toho, ktorý používam vonku.

Ako na trenazer 9

Chladenie

Nakoľko sa chystáme jazdiť v interiéri, je potrebné myslieť na chladenie a prívod čerstvého vzduchu. Ideálne je mať otvorené okno a zapnutý ventilátor. Prehriatie organizmu pri virtuálnom jazdení nastáva výrazne rýchlejšie a znižuje náš potenciálny výkon. Dnes máme možnosť používať aj SMART ventilátory, ktoré vedia komunikovať so snímačmi tepu alebo s rýchlosťou postavy v simulátore. Alternatívne môžeme zostať verní klasickým ventilátorom, ktoré spoľahlivo splnia svoj účel.

Ako na trenazer 1

Pitný režim

Pri jazde v interiéri je potenie intenzívnejšie, preto je potrebné pravidelne dopĺňať tekutiny a minerály. Podľa plánovanej intenzity jazdy si volím buď čistú vodu, alebo tzv. iontový nápoj, napríklad Powerbar IsoActive, prípadne mám dve fľašky kde mám jednu s vodou a druhú s “ionťákom”.

Ako na trenazer 4

Uterák a ochrana rámu

Nakoľko sa pri indoor cyklistike človek výrazne viac potí, je potrebné myslieť aj na uterák na utretie čela a tiež na ochranu rámu bicykla. Pot nesmieme podceňovať a je nevyhnutné si rám chrániť pred potom či už uterákom alebo originálne príslušenstvom na ochranu rámov. Rovnako tak odporúčam si rám po každej jazde utrieť, aby ste predišli poškodeniu.

Ako na trenazer 10

Pár slov na záver

Jazdenie vo virtuálnom svete a teda na trenažéri má množstvo výhod, medzi ktoré patrí možnosť trénovať kedykoľvek počas dňa a za akéhokoľvek počasia. Osobne mi vyhovuje sadnúť si na trenažér večer po práci, dať si hodinku až dve tréning a spokojne ukončiť deň s pocitom, že som urobil aj niečo pre seba.

 V ďalšom článku sa pozrieme na možnosti ako si vo virtuálnom svete zapretekať a kam sa svet cyklistiky posunul aj v tejto sfére.

Miroslav Bielický

Miroslav Bielický je amatérsky cestný cyklista, športový fotograf, člen Dropped Cycling Club ktorý sa venuje budovaniu Turčianskej cyklistickej komunity a spoluorganizátor Cyklistickej Ligy v Martine. Stretnúť ho môžete na roznych cyklopotulkách, amatérskych pretekoch prípadne v zimnom období na online platforme ZWIFT. 

IG: https://www.instagram.com/miroslavbielicky/