Starostlivosť o športové a turistické oblečenie

Vidieť ako naše produkty podporujú čoraz viac horolezcov, skialpinistov, turistov, bežcov a cyklistov pri ich ceste k tým najkrajším zážitkom a najlepším výkonom, nás veľmi teší a napĺňa hrdosťou. Každý z nás má svoje obľúbené kúsky oblečenia, ktoré používa už dlho a nosil by ich najradšej až do konca svojho života. Aj to motivuje značky Karpos a Sportful k tomu, aby ich produkty vydržali ešte dlhšie a aby sa minimalizoval ich ekologický dopad.

Aby tvoj obľúbený cyklistický dres, či turistické nohavice vydržali čo najdlhšie a zároveň si zachovali svoje technické vlastnosti, je potrebné vedieť, ako sa o ne správne starať. Odmenou ti bude navyše dobrý pocit zo zníženia tvojho osobného vplyvu na životné prostredie. Nižšie uvádzame niekoľko odporúčaní ako na to:

<h3>1. Oboznám sa so symbolmi na štítku a ich významom</h4>

1. Oboznám sa so symbolmi na štítku a ich významom

Prvým a veľmi zásadným krokom k správnej starostlivosti o oblečenie je dodržiavanie inštrukcií určenými symbolmi pre pranie, chemické čistenie, žehlenie a sušenie. Význam väčšiny piktogramov je zrejmý na prvý pohľad, niektoré je potrebné si dohľadať, čo však v dobe internetu nie je žiadnym problémom. Každopádne, vo všeobecnosti platí, že funkčné oblečenie je potrebné prať pri nízkych teplotách, s použitím jemného pracieho prostriedku (ideálne špeciálne určeného pre funkčné a termo oblečenie), a následne ho sušiť čo najprirodzenejším spôsobom.

<h3>2. Pozor na zipsy, suché zipsy a sťahovacie šnúrky</h4>

2. Pozor na zipsy, suché zipsy a sťahovacie šnúrky

Pri vkladaní oblečenia do práčky nezabudni kompletne zapnúť zipsy, keďže ich zúbky sa pri praní môžu zachytiť o oblečenie a poškodiť ho. To isté platí aj pre suché zipsy, ktoré by mali byť spojené. Naopak je to pri sťahovacích šnúrkach. Tie by mali byť uvoľnené, aby sa zmiernil ich vplyv na tkaninu a celkový efekt prania.

<h3>3. Nauč sa správne používať svoju práčku </h4>

3. Nauč sa správne používať svoju práčku

Väčšina moderných práčok má možnosť navolenia eco programu, ktorý pri správnom použití zabezpečí kombináciu výborných výsledkov prania a úspory energií. Niektoré navyše ponúkajú špeciálne pracie programy určené pre funkčné a termo prádlo. Ak takého programy tvoja práčka nemá, odporúčame použiť program prania pri nízkej teplote a nastavenie odstreďovania pod 900 otáčok za minútu. Uprednostni použitie pracích kapsúl. Pri tekutom alebo práškovom pracom prostriedku použi iba také množstvo, ktoré výrobca odporúča pre konkrétnu práčku. Málo pracieho prostriedku môže znížiť účinnosť prania a spôsobiť fľaky na vypranom oblečení. Nadmerné použitie pracieho prostriedku je zas neekonomické a neekologické. Pri praní funkčného oblečenia nepoužívaj aviváž. Dbaj na to, aby si nepral tmavé a svetlé oblečenie zároveň. Obzvlášť, ak nejaký kúsok perieš po prvýkrát.

<h3>4. Nepoužívaj sušičku</h3>

4. Nepoužívaj sušičku

Sušička bielizne má vo všeobecnosti tendenciu oslabovať vlákna. Mnohé z nich sa navyše môžu pri použití sušičky poškodiť, zmatniť alebo zraziť.

<h3>5. Použi sieťku na pranie bielizne</h3>

5. Použi sieťku na pranie bielizne

Ak potrebuješ vyprať oblečenie, na ktorom sú upevnené kovové očká, háčiky, cvočky a iné príslušenstvo, ktoré z neho nemožno odstrániť, odporúčame použiť vrecko na pranie. Zamedzíš tým poškodeniu pracieho bubna ale aj iného oblečenia.
Sieťka na pranie bielizne má tiež vplyv na životné prostredie, nakoľko zamedzuje rozptýleniu mikroplastov do prostretia. Zvlášť dôležité je jej použitie pri praní zimného oblečenia ako sú fleecové bundy, či iné oblečenie z česaných syntetických vlákien. Mikroplasty znečisťujú rieky, jazerá, moria a oceány, čím ohrozujú zvieratá, ktoré v nich žijú.

<h3>6. Per iba ak je to ozaj potrebné</h3>

6. Per iba ak je to ozaj potrebné

Mnoho oblečenia určeného na použitie v zime nie je potrebné prať často. Ak oblečenie nie je veľmi znečistené, alebo si ho nosil len krátko, odporúčame použiť krátky program, prípadne ručné pranie. Ak je to ale možné, uprednostni pranie v práčke. Pri základných vrstvách oblečenia je fajn zvoliť produkty s antibakteriálnou a protiplesňovou úpravou vlákna Polygiene, ktoré zároveň minimalizuje zápach vznikajúci pri množení mikroorganizmov.

<h3>7. Vešaj obrátene</h3>

7. Vešaj obrátene

Ak oblečenie sušíš v exteriéri, obráť ho naruby a zabrániš tým vyblednutiu farieb. Ak je to možné, je lepšie oblečenie sušiť v tieni.

<h3>8. Ošetrenie nepremokavého oblečenia</h3>

8. Ošetrenie nepremokavého oblečenia

Poznáš to, ideálna turistická bunda je nepremokavá, no zároveň priedušná. Väčšinou je to vďaka pridaniu tzv. DWR (durable water repelent) látok. Pravidelné cykly prania a sušenia tieto látky reaktivujú, avšak po nejakom čase to už nie je postačujúce. Keď si všimneš, že na oblečení sa už nezhromažďujú kvapky vody, je načase naniesť novú vrstvu vodného repelentu, ktorý je väčšinou ponúkaný vo forme rozprašovačov a jeho aplikácia je veľmi rýchla a jednoduchá.

<h3>9. Dbaj na spôsob skladovania</h3>

9. Dbaj na spôsob skladovania

Na konci sezóny nezabudni svoje oblečenie správne uskladniť. Týka sa to najmä páperových búnd, ktoré by sa nemali uzatvárať do vriec, alebo skladovať uložené pod iným oblečením. Strácajú tým totiž objem a teda aj vzduch, ktorý v ich prípade vytvára vrstvu tepelnej izolácie. Páperové bundy je teda lepšie skladovať na vešiaku.


Veríme, že ti naše odporúčania pomôžu tešiť sa zo svojho obľúbeného športového a turistického oblečenia čo najdlhšie a nižšie uvádzame niekoľko nami ponúkaných produktov pre určených pre starostlivosť o oblečenie a obuv: